גלגל החיים - כדי שלא סתם נתגלגל

גלגל החיים הוא כלי אימוני חשוב ומשמש מאמנים רבים. כוחו של הגלגל הוא בכך שהוא עוזר למתאמן לקבל תמונה כללית על חייו, על שלל התחומים המרכיבים אותם, כך שיוכל למקד את התהליך האימוני ולשים יעדים שיעלו את שביעות רצון המתאמן בדיוק במקומות שהכי חשובים או בוערים לו.

ישנם תחומים שונים ומגוונים שאפשר להניח על הגלגל וכל מאמן מחלק זאת בהתאם לסוג ותפיסת האימון. מאמנים רבים גם משאירים מקומות ריקים על הגלגל כדי שהמתאמן יוכל להוסיף תחומים, כראות עיניו. ובכל מקרה, גלגל החיים עוזר לנו לשים ידיים על ההגה ולקחת פיקוד על חיינו, כדי שלא סתם “נתגלגל”.


אני אוהב לנצל את הגלגל בעוד שני מקרים. אדגים זאת בעזרת דוגמאות מהקליניקה:


מקרה 1 – כשהמתאמן אינו קורא נכון את תמונת חייו

במקרה זה עלול המתאמן לבחור יעדים שאינם נכונים לו. כשדנה הגיעה אלי, היא הייתה מאד ברורה ביעד שלה – להחליף את מקום העבודה. עם זאת, כבר בשיחה הראשונה שלנו היה ברור שישנם אתגרים רבים בחייה, מחוץ לתחום העבודה. השימוש בגלגל החיים איפשר לנו לנהל שיחה על תחומים נוספים בחייה של דנה והיא הבינה כי למעשה מקום העבודה הינו הדבר היחיד היציב בחייה. פעמים רבות המתאמן מופעל ע”י תפיסות עולם ואמונות ששמות לו מקלות בגלגלים בכך שהן מכתיבות לו מטרות ויעדים שאינם מספקים את צרכיו האמיתיים. במקרה של דנה, זה היה הקול של אמא שלה שדחף אותה תמיד להתקדם ולהיות עצמאית. כאשר אנחנו עושים זום אאוט ובוחנים את תחומי החיים השונים ממרחק, ניתן לצמצם את ההשפעה של אותן אמונות ותפיסות ולקבל תמונה שהיא הרבה יותר אותנטית, וכך לקבל החלטות ולקבוע מטרות מתאימות יותר, בהתאם לתמונה האמיתית. בדיוק כאן נכנס גלגל החיים – לאפשר זום אאוט ולקבל תמונה ברורה יותר של כל התחומים בחייו.

מקרה 2 - המתאמן חווה תקופה קשה או משבר:

אנה מתמודדת עם מחלה כרונית ולכן עסוקה מאד במצבה הבריאותי. כבר בשלב מוקדם של התהליך עלה שמערכת היחסים שלה עם בן זוגה אינה טובה. נראה שהוא משדר אותות מצוקה למול מצבה הבריאותי של אהובתו. באופן טבעי, במצב של קושי ומשבר, המתאמן נשאב לטפל באותו משבר, ועלול שלא לראות את שאר תחומי החיים או גרוע מזה – להזניח אותם. במקרה כזה, גלגל החיים יכול להכניס פרספקטיבה ולאפשר לראות שלא הכל כ”כ גרוע כפי שזה נראה, ובכך להפיח אנרגיה חיובית. כמוכן, הגלגל יכול להוות תמרור אזהרה – אם נמשיך להתמקד רק באתגר המדובר, ולהמשיך להזניח תחומים אחרים, עלול להיווצר מחיר כבד שם. אנה הבינה כי עלינו להפנות אנרגיה אל תחום הזוגיות ולשפר את התקשורת עם בן זוגה, וזאת כדי שתוכל לטפל באתגר הבריאותי ממקום רגוע, שקט וכשהיא עטופה באהבה.


אסימונים נופלים

שימוש נכון בגלגל החיים עוזר להפיל אסימונים חשובים אצל המתאמן, ולהביא אותו לבחור יעדים נכונים ומדויקים לתהליך האימוני. הגלגל חשוב מאד ליצירת תעדוף נכון, כפי שראינו בדוגמאות מהקליניקה. כי כולנו רוצים שיפור בכל תחומי החיים, אבל לא תמיד ניתן לפעול בכל המישורים והתחומים באופן יעיל. לכן תעדוף נכון עוזר ליצור את השינוי הכי נכון והכי משמעותי.


יש מוקש שחשוב לשים לב אליו כאשר משתמשים בגלגל החיים: הנטייה ליפול לקלישאות ואוטופיה! כולנו רוצים להיות במקום שנותן "10" בכל תחום. אבל זו לא הדרך הנכונה להעזר בגלגל.

עלינו להבין מה באמת מפריע לנו ומה באמת יעשה אותנו שבעי רצון בטווח הנראה לעין, ואת זה לשים כיעד, גם אם זה לא אוטופי.


מוזמנים לסמן את המקום בו אתם כרגע והיעדים שלכם בכל תחום.

זהו צעד ראשון לשינוי מדויק וקשוב.

ליווי פרימיום לבעלי עסקים
ofer Samurai_logo_end-02.png

תוכנית הליווי העסקי המלאה לבעלי עסקים. כל מה שעסק נותן שירותים צריך כדי להפוך לעסק משגשג ומרוויח - שיווק יעיל, שיפור במכירות, בניית מותג, ניהול סיסטמתי של העסק.
לפרטים הקליקו כאן