top of page

על עסקים, עצמאיים וחג החירות

חוגג חירות בחוף הים

מהי חירות?

יש הרבה מובנים למילה חירות - כלכלית, רגשית, מחשבתית, דתית ועוד. ככל שלאדם יש יותר חירות, הוא רשאי ומסוגל לבחור את גורלו באופן חופשי.

אחד האויבים של החירות הוא הקונפורמיות (תלמנות בעברית, מסתבר...) - הליכה בתלם, התאמה לנורמות או מסרים סביבתיים.

ללכת בתלם זה נוח. זה בטוח. זה נותן תחושת שייכות. הבחירה להפוך לעצמאי דורשת אומץ, והיא כוללת בתוכה את הבחירה להיות שונה, להנהיג. זה נכון גם אם מדובר בעסק של אדם אחד.

עצמאים מתמודדים עם אתגרים רבים, זה לא סוד. אבל אני רוצה להתמקד בהתפתחות שהיציאה לעצמאות מביאה איתה.


מיומנויות של עצמאיים מצליחים

הנה כמה מיומנויות שעצמאיים המנהלים עסקים מצליחים מפתחים: ⚡️ניהול סיכונים מושכל לפתוח עסק זה מסוכן! עובדה - כל כך הרבה עסקים נסגרים. הבחירה לפתוח עסק מחייבת אומץ לקחת סיכונים ולנהל אותן בצורה מושכלת. נחישות: אין בעל עסק שלא חווה קשיים ואפילו כישלונות (אני מעדיף לקרוא לכך אי-הצלחה). בעל עסק מצליח הוא זה הנחוש לקום אחרי כל נפילה.

⚡️להרים עיניים ולהביט לאופק הנתון הכואב הוא שרוב האנשים בקבוצה אינם טורחים (או מעזים) לשאול את עצמם כיצד הם חולמים לחיות. עצמאיים מצליחים לומדים להתבונן מעל האתגרים היומיומיים ולסמן מטרות. הם מבינים שבלי יעדים ברורים, פשוט לא מגיעים...

⚡️ניהול מקצועי עצמאי שלא לומד לנהל נכון את העסק, העסק שלו לא יתרומם! וזה לא משנה כמה הוא טוב בתחומו. כדי להצליח, בעל העסק מפתח כישורים של מנהל - זה שרואה את התמונה השלמה, על כל הפעילויות בעסק, ולוקח החלטות בהתאם.

⚡️לקיחת אחריות להיות מנהל עסק, בדיוק כמו להיות מפקד, זה לקחת אחריות. זה לדעת שמה שתחליט ישפיע על העסק, העובדים, הבית וכמובן ההכנסות.

⚡️תעוזה בעולם רווי תחרות, בעל עסק חייב להעז, להגיע למקומות חדשים, לפרוץ את הגבולות של עצמו, אם הוא רוצה להיות רלוונטי. במקרים רבים הפחד ילווה את דרכו. ולפעמים פשוט אין מה לעשות מלבד להביט לפחד בעיניים, למצוא את המשאבים הדרושים ולהתמודד.

⚡️להסכים לא להיות מושלם עסק הוא דבר חי ונושם. עליו לצמוח וללמוד תוך כדי תנועה. בעל עסק שיחכה לרגע המושלם, לפעולה המושלמת, לשיווק המושלם, ללקוח המושלם - מהר מאד ימצא עצמו לבד, עם עסק תקוע. יכולתו של בעל העסק לפעול ולשפר תוך כדי תנועה תאפשר צמיחה תמידית.

⚡️לסנן רעשים עצמאים רבים מקבלים "מקלחת קרה" כשהם מספרים לקרובים להם על ההחלטה לצאת לעצמאות - "עצמאות זה לא בשבילך", "קשה להיות עצמאי בארץ", "בשביל מה לך כאב הראש הזה?" ועוד... לא קל לשמוע מסרים כאלו, ועוד מאנשים שרוצים בטובתנו... יכולתו של בעל העסק לעמוד איתן מול המסרים האלו ולהישאר ממוקד במטרה - תקבע את יכולתו לקחת החלטות שקולות ומקצועיות ולא החלטות המונחות פחד.


טיפים לעצמאיים

מתוך שנים של עצמאות וליווי עצמאיים בהצלחה רבה - הנה כמה טיפים חשובים:

✔️ ניהול עסק זה מקצוע – תלמדו אותו. ✔️ תשאירו מקום לטעויות. בלי טעויות אין הצלחות. לימדו לחבק את הטעויות ולקבל אותן כחלק מהדרך. רק אל תשכחו ללמוד מהן. ✔️ צאו מאזור הנוחות על בסיס קבוע. זו הדרך להעלות את תקרות הזכוכית ולשמור על חדות חושים. ✔️ קחו אחריות. לא משנה מה קורה. גם כאשר לקוח לא מרוצה, כאשר אחד הספקים מפשל – קחו אחריות. זה העסק שלכם. ✔️ דאגו לזמן פנוי, רחוק מהמחשב. זמן תחביבים, חברים, מוזיקה, לכתוב ביומן... ✔️ תעשו כיף, רצוי כל יום. גם 5 דקות של כיף זה אוויר לנשמה. ✔️ המתנה הכי גדולה שבעל עסק (ותכלס? כל אדם) יכול לתת לעצמו זה לנסח את החזון שלו. זה המנוע הכי חזק והאור הכי בהיר. ✔️ אל תעשו הכל לבד. אנשים מצליחים תמיד מקיפים עצמם באנשים שהם סומכים עליהם – חברים טובים, מאמנים ויועצים.

מוגש באהבה, לכל העצמאים שהעזו ובחרו להפוך מנהיגים ולקבוע את דרכם בעולם, להציע מוצרים ושירותים שרק הם יכולים לתת. 😍

חג חירות שמח (מחוף הים😎)

כל המתודולוגיות, הכלים והדרך להזניק את העסק. פרטים בלינק - "המסלול להזנקת העסק"


הצטרפו אל תוכנית הליווי העסקי המהירה והבטוחה לקפיצה משמעותית בהכנסות העסק

ofer Samurai_logo_end-02.png
ליווי פרימיום לבעלי עסקים_edited.png
bottom of page